Recy věci – domácí kapesníky

Kapesník je tak praktická a jednoduchá věc, že není divu, že si opět nachází cestu k lidem do kapes a kabelek. A to nejen pod vlivem eko trendu. Kapesník má svou historii a provází lidstvo už velice dlouho. Byl to drahý doplněk, který prošel svým vývojem až do dnešní podoby. O historii kapesníku se dočtete třeba v článku – Kapesník výsada králů nebo Kapesník symbol urozenosti.

Tak proč si ho neušít doma? Vždyť je to jen kus látky! No a nyní přichází vysvětlení, proč ty moje jsou určené na domácí použití – protože nemají tak hezky zpracovaný okraj a rohy!

Kapesníky se vyrábí v provedení pánské, dámské a dětské. Liší se velikostí a vzorem. Pánské jsou největší a mají rozměr cca 40 x 40 cm, dámské cca 30 x 30 cm a dětské 25×25 cm. Pánské a dámské kapesníky mají většinou proužkový vzor po obvodu, dětské jsou s potiskem.

Ale co mají společné – je tenký okraj s vypracovaným rohem. Označuje se jako rolovaný lem. Díky tenkému lemu nemá kapesník objem po složení. Tohoto okraje dosáhnete s lemovací patkou i na běžném šicím stroji, ale jak vypracovat roh? Zkoušela jsem to, ale nepovedlo se mi to :o(.

Chvilku mě to mrzelo, ale pak jsem se na internetu dočetla, že český výrobce kapesníků, firma Mileta (která oslavila 65 let výroby a působení na trhu textilních výrobců) je známá svou nejlépe začištěnou obrubou v rozích a to proto, že používají speciální stroj na obrubu. Celý článek a jiné najdete zde.

Takže konec testování mé trpělivosti, stroje a lemovací patky a hurá na domácí kapesníky. Ty mají jediný úkol – nahradit papírové. Krabice papírových kapesníků vždy byla na stole a hojně používána. A mnohdy to opravdu nebylo potřeba.

Takže úkol byl jednoduchý. Vytvořit látkové čtverce, které nahradí papírové. Jako materiál mi posloužily tři již nenošené 100% bavlněné košile. A lem? Já obšila na overlocku, kdo má rád žehlení, může si okraj jednou nebo dvakrát zažehlit a prošít nebo také prošít rovným stehem a vytřepit. Při žehlení můžete použít skvělé šablony, aby byl okraj ze všech stran stejný. Krabice je zatím papírová (od papírových kapesníků), ale chystám se na pořízení dřevěné. Dřevěnou krabici na kapesníky koupíte třeba v IKEA nebo na Fleru. Na Fleru jsou k výběru přírodní nebo s další přidanou uměleckou hodnotou.

A co je skvělé – neplýtváme papírové kapesníky, využili jsme nepoužívané košile a hlavně, zvažujeme kdy po kapesníku sáhneme. Je vidět na celé rodině, že před kusem látky mají větší úctu než před papírem, který končí v koši.

A co je dobré si vyjasnit – kam s kapesníkem po použití. Tyto látkové nepatří do koše na odpad, ale na prádlo. Pokud to nemáte zrovna při ruce (u nás je to každé v jiném patře) vytvořte úložné místo. Já použila ošatku s víčkem, večer kapesníky vezmu a odnesu.

Co potřebujeme:

 • Bavlněné košile nebo jinou bavlněnou látku
 • Nůžky, řezací kolečko, podložku a pravítko
 • Papírovou nebo dřevěnou krabici na skládané kapesníky
 • Šicí stroj, overlock

Začínáme:

Košile rozřežeme na čtverce cca 21 x 21 cm. (Rozměr podle velikosti krabice). Využijte i rukávy, kapesník může být třeba i o 1 až 2 cm menší. Z jedné pánské košile jsem získala cca 10 kapesníků.

Okraj kapesníku obšijeme. Já šila na overlocku. Začala jsem ve středu jedné strany. Došila k rohu, tam ušila cca 3 stehy mimo látku a otočila látku o 90° na další stranu. A šila dál. Tak kolem dokola až k počátečnímu místu. Tam jsem také nechala cca 5 stehů nití.

Volný konce nití jsem vtáhla pomocí jehly na vlnu (s velkým okem) pod ušité stehy.

Nyní naskládat kapesníky přes sebe, aby je šlo vytahovat horním otvorem v krabici. Kapesník 1 (pruhy) položte na stůl, na jeho polovinu položte kapesník 2 (kostky).

Kapesník 1 (pruhy) přehněte přes kapesník 2 (kostky).

A toto celé opakujte po naplnění krabičky nebo množství kapesníků.

Kapesníky vsuňte do krabičky. Vytáhněte první kapesník.

Pokud používáte papírovou krabici, bok zajistěte kancelářskou sponkou. Nebo oblečte krabičku do látkového obalu. Návody najdete na internetu :o).

A používejte!

A jak je to u Vás? Mají látkové kapesníky místo ve Vaší domácnosti? Napište nám, těšíme se.

Hezký březen a šijte s námi.

Dáša

PS.: Takto dopadne krabice v nestřeženém okamžiku :o).

 

Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Jarka napsal:

  Dobrý den, taky jsem rodině před nějakým časem našila kapesníky. Důvod byl ten, že dětské, které prodávají v obchodech, se mi vůbec nelíbí obrázkem a přijdou mi strašně ‚řídké‘. Koupila jsem si potištěné panely z vhodné látky a jen rozstrihala a na ol obšila. Máme nádherné kapesníky jako nikdo v okolí. A kvůli těm krásným zvířátkům na nich je kluci opravdu nosí a používají.
  S pozdravem Jarka

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, tak to je opravdu skvělý nápad – panely. Já dětské kapesníky dostala koupené a jak píšete jsou řídké, obrázek no obrázek, ale po několika praní jsme bez obrázku, zůstala jen barevná obruba. Díky a ať se daří. Dáša

 2. Dáša Bilanová napsal:

  S maminkou jsme odjakživa dělaly kapesníky a útěrky na nádobí ze staršího bavlněného, povlečení a nebo ze zbytku bavlněných látek. Já to běžně lemují na 0,5 cm lem. Olemují 1 stranu pootočím a začínám lemovat druhou stranu začátek i konec zazpátečkují. Vůbec mě neštve že mám širší lémy než jsou u kupovaných kapesníku. Tyto kapesníky používám doma i v práci. Papírové kapesníky používám nouzově. Jinak nechci o nich ani slyšet. Někdy mají hotové kapesníky rozměry 37 x 37 cm apod. A kolik jsem jich našila pro vnoučata a ještě našiju. Nejstarší vnuk má 15 roků a chce kapesníky od babičky.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, děkujeme za komentář. A zeptám se, lemy si zažehlíte na všech stranách a pak šijete nebo máte kouzlo na zakládání přímo ve stroji? Děkuji Dáša

 3. Klara napsal:

  Používali jsme látkové kapesníky, pak recyklované papírové a teď už jedem na obyčejných papírových. To se nemáme čím chlubit. Látkové jsme nejspíš přestali používat v době, kdy měly děti často rýmu – ty látkové totiž víc odírají nosy a navíc je při akutní rýmě zvládáme „prosmrknout“ (jestli rozumíte, prostě si člověk při smrkání umaže ruku, přetože mezi nosem a rukou byl kapesník). Už mě párkrát napadlo, že by třeba fungoval kapesník z bambusového sportovního úpletu, Nepáře se a je celkem silný. Ale zase jak jsou ty úplety pružné, tak by se možná při frkání roztáhla oka a zas bychom se „posmrkali“. No, odvahu kvůli tomu stříhat do takové drahé látky nemám, tak třeba až mi jednou zbudou nějaké odstřižky… Prozatím se utěšuju myšlenkou, že papír a tudíž i papírové kapesníčky se v přírodě velice rychle rozkládají.

  • Dáša (mamas) napsal:

   Dobrý den, tak to je názor od názoru, Váš komentář mi vyloudil úsměv na tváři. Já mohu smrkat do papíru i látky, je mi to jedno, hlavně kapesník musí být po ruce! Ale přítel se nikdy látkových kapesníků nevzdal a asi nevzdá a vždy slyším, do papírového se nevysmrkám tam je hned díra :o). Dáša

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Střihy a návody v e-shopu
 • Rubriky
 • Co nás baví…

  Tohle je naše cesta k pohodě s dětmi. Přidejte se i Vy.

  výchova, děti, rodiče, maminka

  Jste kreativní a rádi se učíte nové věci? Pak v kurzech pro radost jistě najdete novou inspiraci.

  2ban-250x250.gif

  Látky nás baví nakupovat tady:

  mamtex.cz

 • Nejnovější komentáře
  • Jehly do šicího stroje - typy a použití (19)
   • Dáša (mamas) " Dobrý den, děkujeme. Já na kočárkovinu používám 90 standard. Dáša " – 24.3.2019
   • Hanka " Krásný přehled. Jakou jehlu ideálně použít na kočárkovinu? Díky za odpověď. " – 24.3.2019
  • Látková knížka (2)
   • Vendy " Děkuji za pochvalu. Jindy bych na to asi taky neměla nervy, ale blíží se termín, šití na stroji už moc... " – 24.3.2019
   • Bára (mamas) " Jee, no tak ta je fantastická. Na to já bych neměla trpělivost. 🙂 Naše Nelka quiet book tuhle taky zahlédla... " – 21.3.2019
  • Dámské kalhoty (16)
   • klára " Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli spodní šířka nohavic u obou verzí kalhot je stejná? Na fofo mi přijde,... " – 23.3.2019
 • Návod a střih na kraťasy zdarma

  Střih na kraťasy zdarma

  Stáhněte si podrobný fotonávod se střihem na kraťasy zdarma. Vyzkoušejte, že podle mamas návodů dokáže šít každý.

 • Nejnovější příspěvky
 • Archiv
 • Oblíbené články
 • Jsme na facebooku
 • KDE RÁDY NAKUPUJEME!

  Krásné látky tady:

  U Melluzínky


  Všechny možné látky tady:

  Dům látek


  Vše z galanterie tady:

  Stoklasa


  A když se nám nechce šít :-), tak tady:

  Tchibo

 • Kde utrácíme, protože si nemůžeme pomoct :-)
 • Inspirace, co je potřeba dětem ušít je třeba tady: :-)