Voskované ubrousky

Byl pátek, pololetní prázdniny a já s Barčou jsme se rozhodly vyzkoušet výrobu voskovaných ubrousků. Jedná se o bavlněné či lněné ubrousky napuštěné včelím voskem.

Voskované ubrousky nahrazují plastové sáčky, fólii a alobal. Jsou opakovatelně použitelné, krásně vypadají a voní po včelím vosku. Přehnutím vytvoříte přehyb, který drží tvar. Na dotek jsou hladké nikoli mastné. Ze svačiny vytvoříte úhledný balíček. Můžete použít na uchování potravin i v ledničce. Já používám na tvrdé sýry a konec suchého salámu.

Misku zakryjete ubrouskem a teplem rukou vytvarujete podle okraje. Pro fixaci můžete použít gumičku.

Tvar ubrousku je libovolný. Plánujete-li použití pouze na misky, můžete udělat ubrousek kruhový. Po použití je otřete nebo opláchnete tekoucí vodou a zlehka osušíte. Používáte opakovaně a pokud je potřeba znovu je voskujete.

I takovéto zmuchlání ubrousek snese. Po opětovném rozložení a urovnání vypadá takto.

Zatím je používám jen několik dní, takže nemohu napsat, jak dlouho ubrousky vydrží.

Na internetu najdete několik návodů a postupů jak voskované ubrousky vytvořit. My jsme našly tyto možnosti:

 1. Roztavený vosk na látku nanášet štětcem
 2. Nastrouhaný nebo granulovaný vosk na látku zažehlit přes pečící papír
 3. Nastrouhaný nebo granulovaný vosk nechat na látce rozpustit v troubě

Co potřebujete na výrobu ubrousku:

 1. Savou látku
 2. Včelí vosk
 3. Zdroj tepla – my použily troubu + plech a pečící papír. Také jsme vyzkoušely žehličku.

Látku volte tenčí. (Silnější látka nasákne více vosku a bude se lámat.) Vhodný je popelín, ale můžete sáhnout také po utěrkách nebo košilích a recyklovat. Barva je na vás, jen po voskování světlé látky zežloutnou. Níže fotka látky nahoře před a dole po voskování.

Jak nám to šlo:

Měly jsme vosk v kostičkách a látku.

Vosk jsme nastrouhaly na klasickém struhadle. Použijte (pokud máte) starší struhadlo, vosk není možné zcela očistit. První varianta jemné struhadlo, později jsme používaly hrubé a ničemu to nevadilo. Strouhat doporučujeme přímo na látku, není pak nutné přenášet vosk.

Popelín jsme rozstříhaly entlovacími nůžkami na požadované čtverce (cca 25 x 25 cm). Ubrousky není nutné obšívat, vosk impregnuje okraje a netřepí se. Entlovací nůžky jsme použily jen pro hezký vzhled, nejsou nutné. Střihnou můžete i kolečka podle misek.

Použily jsme troubu, proto jsem na plech položily pečící papír, na něj ubrousek a ten pokryly voskem.

Vosk se strouháním zahřeje a lepí se. Pro rovnoměrné rozložení vosku jsme použily vidličku.

A zásadní otázka – kolik vosku položit na ubrousek? Ani hodně, ani málo :o). Málo – látka bude propouštět vlhkost, silná vrstva vosku – bude praskat a drolit se. Při prvním pokusu jsme na ubrousek rozprostřely nejvíce vosku a ve výsledku vznikl film na látce. Takto navoskovaný ubrousek nepropouští vlhkost. Při dalších pokusech jsme na ubrousek rozprostřely vosku méně. Vosk se vpil do látky a voskový film nevytvořil. Takovýto ubrousek není tak tvrdý a vlhkost propouští, ale na svačinu je dostatečný.

Níže na fotkách: málo vosku – výsledek voskování – více vosku

    

Takto připravený ubrousek, dáme do trouby, vyhřáté na 150 až 180 °C. A neodcházíme od trouby. Roztavení vosku je rychlé – pár minutek. Nechte rozpustit všechny hoblinky vosku.

Plech vyndejte a rychle ubrousek zvedněte. Tak zůstane nejvíce vosku uvnitř látky, pokud jsme nechaly ubrousek ležet, tak nám na straně plechu vznikly mapy vosku.

Ubrousek chladne velice rychle. A je hotovo.

Trouba nám přišla jako nejlepší varianta, jen má omezení a to velikost plechu. Větší ubrousek se nám nepodařilo lehce navoskovat. Myšlenka byla  – složený ubrousek proložit voskem a nechat rozpustit. V přehybech látky vosk nebyl a sklady se lepily.

Používaly jsme různé nástroje na rozetření vosku – štětec a dřevěné udělátko na palačinkové těsto. Štětec jsme zalepily a nic nerozetřely, protože vosk tuhne opravdu rychle. Dřevěná tyčka pod silným tlačením vosk trochu rozšudlala.

Takže pokud použijete roztavený vosk a štětec – nádobu na rozpouštění a štětec už na nic jiného nepoužijete.

Tak se dostáváme ke třetí metodě a tou je zažehlení mezi pečícími papíry. Tato metoda je také rychlá jen potřebujete více papíru. Doporučujeme na převoskování používaných ubrousků, doladění suchých míst či voskování větší ubrousků. My jsme chtěly jeden ubrousek velikosti utěrky na zabalení chleba.

A je hotovo. Používáme a nahrazujeme plastové sáčky a alobal :o).

Takže kupte vosk, doma pohledejte látku (nebo také kupte :o)), zavolejte kamarádku a udělejte si tvořivé společné chvíle. Je to skvělý relax!

Hezký únor a šijte či voskujte s námi.

Dáša


Dáša (mamas)
Spoluzakladatelka projektu Šijte s námi. Žena, která si jde za svými sny. Máma dvou báječných dětí, partnerka skvělého muže. Spolu s Bárou svým tvořením, psaním podrobných návodů a sdílením zkušeností motivuje ostatní ženy a dodává jím odvahu pustit se do věcí, o kterých neměly tušení, že by je mohly zvládnou.
Komentáře
 1. Andrea napsal:

  Krásný den,
  Članek je skvělý, chci se zeptat kolik cca ubrousků 25×25 jak jste psaly navoskujete z tech hranolků? Kolik měl jeden kus na netu jsem našla od 100g po 1kg.

  Děkuji Andrea

  • Bára (mamas) napsal:

   Dobrý den, Andreo, my jsme ty tyčinky vážily, ale ani jedna si teď nemůžeme vzpomenout kolik to vlastně bylo :-). Kupovaly jsme v místním obchůdku pro včelaře, tak ani na netu to nedohledáme. Tipujeme 20 g na jednu tyčinku a pak to vycházelo cca 5-6 g vosku na jedem malý ubrousek 25 x 25 cm. Z těch 3 tyčinek jsme navoskovaly 6 malých a 2 velké a zbyly jen zbytky roztopené ze struhadla a seškrábnuté z pečícího papíru.:-) Pokud bychom zjistily, že jsme se v těch 20 g sekly, určitě dáme vědět. 🙂 Bára

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů